תפיסה מקצועית

תפיסת הטיפול ב"עדנים" מבוססת על כמה עקרונות מנחים:

"המילייה הטיפולי"

תחת קורת גג אחת מסופקים צרכיהם הרגשיים, החינוכיים, התפקודיים וההתפתחותיים השונים של חניכינו.

המילייה הטיפולי בכפר הכולל מגוון רחב של טיפולים, פעילות חינוכיות ותרבות פנאי, מאפשר לחניכינו להיחשף למשימות התפתחותיות נורמטיביות של גיבוש זהות והתמקמות בקבוצת השווים, מסייע להם לגלות יכולותיהם וצדדים שונים באישיותם, וכן מעודד את חניכינו להתגבר ולהתמודד עם קשייהם באופן בריא ובונה.

את התהליך הטיפולי מלווים פסיכיאטריים קבועים שתפקידם לייעץ לצוות, לבצע מעקב לגבי האיזון התרופתי ולבצע שינויים בשעת הצורך.

"הורות משותפת" 

אנו מייחסים חשיבות מכרעת למעורבות ההורים ושיתופם בתהליך הטיפולי. לעבודה המשותפת עם ההורים אנו קוראים "הורות משותפת".

ההורות המשותפת מושתתת על כבוד, היעדר שיפוטיות והרבה צניעות. אנו מודעים לחלקנו הזמני בחייהם של החניכים ובני משפחותיהם, ושואפים להחזיר להורים את יכולתם להיות הורים חזקים ומסוגלים יותר עבור ילדיהם, כאלו שמסוגלים להתמודד טוב יותר עם קשייהם ולאפשר להם מרחב לשינוי. עם השנים נוכחנו כי שיתוף ההורים בתהליך, ואף הכנסתם לתהליך טיפולי במקביל, סייעו בהתקדמותו של החניך ואיפשרו שימור והעצמה של השינוי גם מחוץ לכותלי הפנימייה.

ההורות המשותפת באה לידי ביטוי בין היתר על ידי קשר שוטף בין ההורים לצוות, מעורבות ההורים בדיונים ובתכנית הטיפול של ילדם ומענים מגוונים להורים עצמם בין היתר קבוצת הורים, הדרכות הוריות וטיפולים משפחתיים. 

 
 

איזון בין צרכי הכאן ועכשיו לראייה עתידית באוריינטציה שיקומית

העשייה הפנימייתית מתמקדת בכאן ועכשיו, בצרכי החניך ובמטרות קצרות הטווח המוגדרות עבור כל חניך וחניכה. לצד זאת, האתגר המרכזי הוא ליצור שינוי שיאפשר חיים בוגרים עצמאיים ומספקים ככל האפשר ביום שאחרי היציאה מ"הבועתיות" הפנימייתית.

לפיכך, התהליך אותו עובר חניך בפנימייה הוא תהליך מדורג בו העצמאות הנדרשת עולה בהתאם להתקדמות הנער/ה. בפנימייה מתקיימת תכנית שלבים שסוללת את הדרך מהצרכים הבסיסיים כמו מוגנות ותפקוד בסיסי עד הגעה לרמת תפקוד גבוהה יותר, השתלבות בקהילה שמחוץ לפנימייה תוך העצמה ועצמאות ניכרים. המילים "אחריות" ו"בחירה" משמשות כמוטיב חוזר בשיח היום יומי. דרכן אנו מנסים להעצים את תחושת השליטה ולהשריש את האמונה ביכולתו של כל אחד להשפיע על מציאות חייו.

סדר, ארגון ואסתטיקה

מהווים את אחד מאבני היסוד של עבודתנו בפנימייה. אנו מאמינים כי בתהליך הדיאלקטי שבין הפנים לחוץ, סביבה כזאת מבססת את הקרקע לצמיחה והתפתחות, בעודה מייצרת חוויה משמעותית של "להיות 

סוגי הטיפול  

בפנימייה מגוון רחב של טיפולים: פסיכולוגים, פסיכותרפיסטית, טיפול באמצעות בע"ח, אומנות, מוסיקה, ביבליותרפיה, קבוצת רכיבה, עו"סים, סטודנטיות לעו"ס. כמו-כן, פסיכיאטרים שמגיעים אחת לשבוע טיפול וייעוץ

עדנים – עמותה לקידום וטיפוח אוכלוסיות נוער מיוחדות (ע"ר)
טלפון. 08-9910707 פקס. 08-9910735
ד.נ. נגב 3, מיקוד 85300